Bemutatkozás

Üdvözöllek a zöldeketbeszélek blogon! A nevem Ferschl Barbara, okleveles kertészmérnök vagyok. Jelenleg egyetlen csemetéért felelek, pici lánykámért. 2006-ban a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karán védtem meg diplomamunkámat, melyet egy kevéssé ismert területről, az ártéri gazdálkodásról írtam. Szakirányom az ökológiai gazdálkodás volt, és sok vargabetű után három éven keresztül egy kicsi, de nagyon változatos biokertészet szakmai irányításával foglalkoztam.

Meggyőződésem, hogy az egészséges, növényekkel gazdagított lakóhely, valamint a biogazdálkodás alapelvei szerint termelt élelem mindenkit megilletne. Magyarországot nevezték már Európa éléskamrájának, én azt szeretném, ha a mi dúsan termő, virágzó, életteli kertünk lenne.

Zöldeketbeszélek

Promote Your Page Too

Címkefelhő

agrár (1) alma (2) aranyranét (2) arborétum (13) Babits Mihály (2) Bárdosi Németh János (1) Bede Anna (1) Berda József (1) bio (5) bionap (5) boróka (1) boroszlán (1) Budai Arborétum (12) Budai Campus (2) Budapesti Corvinus Egyetem (2) büdöske (1) cikk (3) ciprus (1) cornus mas (1) Crocus (1) dahlia (1) dália (2) Derzsi Sándor (2) díszcserje (21) díszfa (14) dísznövény (2) doktori védés (1) Dorothée Waechter (1) Dsida Jenő (1) egynyári (5) előadás (1) erdészet (1) Erica (1) évelő (14) Fascination of Plants Day (1) fényszennyezés (1) fesztivál (4) fotózás (1) fűzfa (1) gabona (2) Galanthus (1) gasztro (1) génbank (5) georgina (1) gépbemutató (1) gomba (1) gondolatok (5) gyógynövény (2) gyümölcsfa (5) gyümölcstermő cserje (4) havasszépe (1) hibiszkusz (1) hortus hungaricus (3) Ingrid Sjöstrand (1) jegenye (1) Jeli Arborétum (1) Kányádi Sándor (1) Kapicz Margit (1) károsítók (2) kert (14) kertépítés (11) kiállítás (10) kikerics (1) kökörcsin (2) könyv (6) kutya (1) lakótelep (8) liliom (1) lóhere (1) Magnolia (1) málna (1) mályva (2) mályvacserje (1) Márk Gergely (6) mediterrán (1) Mezőgazdasági Múzeum (1) Moldoványi Ákos (1) Muscari (1) NAIK (1) nárcisz (1) Növények Napja (1) növényismertető (4) Növényi Diverzitás Központ (3) növényvédelem (5) omék (1) összefogás (1) pályázat (1) paradicsom (3) park (14) Patricia Beucher (1) petíció (1) Plantago lanceolata (1) programajánló (5) Publius Naso Ovidius (1) Pulsatilla (1) Rábcakapi (1) Radnóti Miklós (4) rendezvény (1) Resinfru (1) rhododendron (1) Richard Gianfrancesco (1) rózsa (8) Scilla (2) Sellei Anna Erzsébet (1) Simon István (1) Skanzen (1) som (2) Soroksár (2) Soroksári Botanikus Kert (1) szegfű (2) Szemlér Ferenc (1) sziklakert (2) Szőreg (1) tagetes (1) tájfajta (4) Takáts Gyula (1) tangazdaság (2) Tomiczek (1) tulipán (2) útifű (1) Vácrátóti Botanikus Kert (4) Városliget (1) vegyeskultúra (1) vers (18) vérteserdő (1) vetésforgó (2) vetési idő (1) vetőmag (5) Viburnum (1) virágkötészet (1) Vladimir Holan (1) Weöres Sándor (1) Zirci Arborétum (1) zöldség (9)
Érdekességek, hírek, elmélkedések a kertészetről, természetről, biogazdálkodásról.
A
A
A

15okt

Egy régebbi posztban már írtam arról, hogy sokan gyermekkori vagy egyéb emlékek miatt vonzódnak bizonyos növényekhez. Nekem is vannak kedvenceim – nőszirom, füzérajak, árvalányhaj, sásliliom és törökszegfű – de a rózsa, a virágok királynője nem tartozik közéjük.

A rózsához fűződő kapcsolatom jelenlegi munkahelyemre történő belépésemig inkább közömbösnek volt mondható, azonban munkám során a Biokertben először megismertem, majd egyre inkább megszerettem ezt a sokat méltatott virágot. Ekkor kezdtem el érdeklődni a rózsa története, múltja, nemesítői és fajtái iránt és így ismertem meg Márk Gergely munkásságát, amelynek eredménye több mint 600 gyönyörű rózsafajta. Ezeket a rózsákat, vagy legalább egy részüket szerettem volna megtekinteni a Szent István parkban, így egy nyárvégi délután édesanyám és kislányom társaságában tettünk egy kirándulást a 13. kerületbe.

A park kialakítása igazán érdekes, bár számomra nem tűnt harmonikusnak. A két bejáratnál a park legöregebb fáival kísért sétány található, közép felé haladva a rózsakert látható, mely három sorban elhelyezkedő, négyszögletű parcellákba ültetett, jeltáblázott rózsatövekből és egy gyönyörű, modern, ívelt pergolából áll, amely a futórózsák támasztékául szolgál. A park közepén szögletes virágágyakkal övezett vízmedence és szökőkút áll, a Duna felőli oldalon négyzetes formára alakított, különböző fajokból – pld. tiszafa, puszpáng, fagyal – ültetett sövények alkotnak egy kisebb labirintus-jellegű teret. Szintén itt található a játszótér több, kúszónövényekkel dúsan benőtt, árnyékot adó pergola szomszédságában. A park minden részlete egyenként nagyon szép, az idős szivarfák tekintélyes törzsméretükkel, terebélyes koronájukkal hívják fel magukra a figyelmet, a sövények szabályos formáikkal, a mértani virágágyak nagy színfoltjaikkal díszítenek, a rózsakert növényei sem okoztak csalódást, pedig lélekben felkészültem rá, hogy a kegyetlenül forró hetek után nem sok virágzó tövet találok majd. A rózsakertről a Főkert Zrt. honlapján is olvashatunk egy cikket, mely a Kertészet és Szőlészet 27. számában jelent meg, szerzője Merényi Alexandra. A cikk beszámol a telepítők céljairól, a kezdeti nehézségekről és a jövőbeni fejlesztés lehetőségeiről is. (http://www.fokert.hu/dokumentumok/sajto/mgr.pdf)

Felhívnám a figyelmet arra, hogy a rózsákat minden parcellában kitáblázták, tehát nem csak gyönyörködhetünk bennük, hanem akár ki is választhatjuk névvel, típussal együtt azt a fajtát, amelynek egy vagy több példányát szívesen látnánk saját kertünkben is.

A rózsák szerelmeseinek mindenképpen ajánlom, hogy júniusban – amikor a legpompásabbak a virágok – látogassanak el a Szent István parkba Budapesten, a 13. kerületben. A fényképezőgépet pedig ne felejtsék otthon!

A bejegyzés trackback címe:

https://zoldeketbeszelek.blog.hu/api/trackback/id/tr134848846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szólj hozzá!
Ugrás fel
süti beállítások módosítása